Учени от Калифорнийския университет смятат, че продължителният сън през деня може да повлияе неблагоприятно на състоянието на човека.
Както пише китайският портал Sina, позовавайки се на техните думи , изследователи, които са наблюдавали дневния режим на 1401 доброволци в продължение на 14 години, смятат, че навикът им да спят през деня провокира деменция и болестта на Алцхаймер.
Учените записват състоянието на доброволците по време на сън, като същевременно наблюдават когнитивните им способности.
Оказва се, че 75% от хората с възрастта все повече спят през деня, а продължителността на дневната почивка също нараства. Изследователите отбелязват, че рискът от болестта на Алцхаймер също се увеличава съответно.
Шест години след началото на експеримента 24% от доброволците развиват деменция – сенилна деменция. В същото време, разбира се, по-рано нормалните когнитивни способности, тоест функциите за получаване и овладяване на информация, пострадват.
Изключвайки всички останали причини, изследователите установяват, че основният фактор е честият и дълъг сън.
Тези от доброволците, които спят повече от час веднъж седмично (поне), са изложени на риск от мозъчни заболявания, свързани с възрастта, 40% по-често от тези, които са имали по-малко „сънлив“ режим.
В същото време опонентът на учените Чин Джу, професор в Института по традиционна китайска медицина в Юнан, смята, че дневният сън подобрява здравето, тъй като има благоприятен ефект върху имунната система и ефективността на труда.
В резултат на това китайските журналисти стигнаха до извода, че е възможно да се спи през деня, важно е колко често и колко дълго.